مقاله آموزشی

ایروبیک چیست ؟

باشگاه پلانک

ایروبیک چیست؟

توضیحات ابتدایی

ایروبیک یعنی فعالیتی که عضلات بزرگ را به کار می‌گیرد حداقل ۱۲ دقیقه با حالت ریتمیک و موزون. در شرایطی که سرعت و شدت تمرین قابل تحمل است و نیاز بدن به استفاده از اکسیژن برای مدتی افزایش می‌یابد، این فعالیت انجام می‌گردد. «ایروبیک» جزو فعالیت هوازی ( شدت تمرین بالاست و مدت تمرین پایین است).

ایروبیک چه تاثیراتی بر بدن شما دارد؟

از نظر پزشکی، این ورزش سیستم قلب، عروق، تنفس را تعلیم می‌دهد و با سرعت و بازدهی بالا اکسیژن را می‌گیرد و به قسمتهای مختلف بدن می‌دهد، تنفس یکنواخت از دهان و بینی توأم انجام می‌شود و باعث تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن، کنترل قند خون، کنترل فشار خون و کم کردن وزن اضافی بدن خواهد شد. ایروبیک وسیله‌ای مؤثر برای جلوگیری از افسردگی، بی‌حوصلگی، بی‌تابی است، چون هورمون اندروفین در بدن تولید می‌شود و باعث ایجاد نشاط، تمرکز ذهن و بالا رفتن خلاقیت فکری می‌شود.

ایروبیک چیست؟

بررسی اثرات حرکات ایروبیک و بدنسازی بر سلامتی افراد

حرکات ایروبیک و بدنسازی پایه تمام ورزشهاست.

ایروبیک و شادابی

تمام مردم چه در ایران و چه در جهان معتقدند که ورزش از هر نوع که باشد برای شادابی و سلامتی مؤثر و مفید است و کمتر کسی است که ذاتا از ورزش متنفر باشد. اکثر مردم ورزش کردن را دوست دارند ولی به دلایل مختلف اعم از کمبود وقت، مشغله زیاد، تنبلی و . . . از آن گریزانند. باید همه مردم را آگاه کرد که «ورزش» انجام حرکات سنگین و تمرینات سخت نیست و حتما نیاز به محل مناسب، وقت زیاد و انرژی فراوان ندارد، بلکه می‌توان در خیابان، منزل و محل کار نیز شروع اولیه را انجام داد.

همه جا

حرکات ایروبیک را میتوان در تمام مکان های مورد نظر خودتان انجام دهید. در خانه پارک یا محل کارتان کافیست روزانه حداقل 15 دقیقه را به این ورزش اختصاص دهید.

همه ورزشکاران این تمرینات را انجام میدهند

یک کشتی‌گیر، یا یک فوتبالیست و ورزشکاران دیگر رشته‌ها  هم ، البته به صورت نیمه حرفه‌ای در خلال تمریناتشان انجام دهد. مثلا در هنگام سرد کردن یا در هنگام گرم کردن بدن بسیاری از حرکات ورزشی رشته ایروبیک در خلال تمرینات وجود دارند.

ایروبیک چیست؟ایروبیک چیست؟

ایروبیک برای چه گروه سنی مناسب است؟

این رشته ورزشی برای همه گروه های سنی مناسب میباشد. لذا از افراد خردسال تا نوجوانان و جوانان و میانسالان و حتی افراد پا به سن گذاشته هم میتوانند این رشته ورزشی را انتخاب نمایند.

بهترین سن شروع

بهترین سن برای تمرینات بدنسازی از ۱۵ سالگی به بعد است زیرا کودکان پیش از سن بلوغ، نباید اقدام به انجام لیفت‌های پرقدرت و سنگین نمایند. در عوض می‌توان از وزنه‌های سبک با تکرار ۱۰ یا ۱۵ بار تمرینات را همراه با مربیان یا والدین انجام داد که بهترین ورزش برای آنها “ایروبیک” است.

افراد بالای چهل سال

ایروبیک برای افراد بالای چهل سال زیاد توصیه نمیشود مگر اینکه از سلامت بدنی خود اطلاع کافی داشته باشند. به علت حرکات ریتمیک که ضربان قلب شما را بالا میبرد ممکن است به افرادی که مشکلات قلبی یا فشار خون دارند آسیب وارد کند.

ایروبیک چیست ؟

ایروبیک در زنان

قطعا اصل این رشته ورزشی برای بانوان میباشد به خصوص در ایران. اما آقایان نیز در بسیاری از باشگاه ها به این رشته ورزشی روی آورده اند. به طور کلی رشته ایروبیک یک ورزش ریتمیک و فعال است که ضربان قلب ورزشکار را بالا میبرد و چربی سوزی مناسبی دارد. بهتر است قبل از شروع این ورزش در صورتی که بیماری خاضی دارید آن را با مربی خود به اشتراک بگذارید. طبق آخرین آمار بیش از 50 درصد بانوان ایرانی حداقل یک ماه این رشته تمرینی را تجربه کرده اند.

همچنین توصیه می‌شود انجام تمرینات ورزشی با برنامه‌ی تغذیه‌ای مناسب همراه باشد.»

منبع : باشگاه کهکشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *